تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشد که نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد. پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد.

انتخاب متناسب با کاربری

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک، پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو، به کاربری ماشین تان توجه کنید. به گفته آنها، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت، تحمل بار معمولی یا زیاد و…. باید توجه کنید. معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شوند دارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند. برای نمونه روی خودرویی مثل پژو۲۰۶، لاستیک و رینگ استاندارد با سایز ۱۴/۶۵/۱۸۵ نصب شده است. اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید. سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود. عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر، ۴۵ عرض به میلیمتر و۱۶ قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد. امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است، مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند و چندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است. کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام «اسپرت» زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

الف) اندازه تایر

 اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچون P185/60R 14 نشان داده می‌شود.که بدین معنی میباشد:

P = تایر خودروی شخصی

 ۱۸۵= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)

 ۶۰= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر)

R = رادیال

۱۴= قطر رینگ (بر حسب اینچ)    

علاوه بر علائم بالا علائمی مانند ۸۹H بر روی لاستیک وجود دارد که به H  شاخص سرعت (در بخش “ج” به آن اشاره شده ) و به عدد ۸۹ عنوان شاخص بار می گویند یا حد بارگذاری (که در بخش” ب” به آن اشاره شده ) می گویند.

 ب)حد بارگذاری

 این عدد نماینده حداکثر وزنی است که تایر می‌تواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را  داشته ‌باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر است. برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین ۷۱ تا ۱۰۰ است. برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید ۷۶ و معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار است، یعنی این تایر هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد (بخش “و” را ببینید)، حداکثر۴۰۰ کیلوگرم را می‌تواند حمل کند. توجه داشته باشید هرگز لاستیکی را که حد بارگذاری آن کمتر از میزان توصیه ­شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید. برای آگاهی از میزان بار قابل تحمل هر شاخص به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص بار ۷۱ ۷۲ ۷۳ ۷۴ ۷۵ ۷۶ ۷۷ ۷۸ ۷۹ ۸۰ ۸۱
میزان بار به KG ۳۴۵ ۳۵۵ ۳۶۵ ۳۷۵ ۳۸۵ ۴۰۰ ۴۱۲ ۴۲۵ ۴۳۷ ۴۵۰ ۴۶۲
شاخص بار ۸۲ ۸۳ ۸۴ ۸۵ ۸۶ ۸۷ ۸۸ ۸۹ ۹۰ ۹۱ ۹۲
میزان بار به KG ۴۷۵ ۴۷۸ ۵۰۰ ۵۱۵ ۵۳۰ ۵۴۵ ۵۶۰ ۵۸۰ ۶۰۰ ۶۱۵ ۶۳۰
شاخص بار ۹۳ ۹۴ ۹۵ ۹۶ ۹۷ ۹۸ ۹۹ ۱۰۰
میزان بار به KG ۶۵۰ ۶۷۰ ۶۹۰ ۷۱۰ ۷۳۰ ۷۵۰ ۷۷۵ ۸۰۰

 ج) علامت حداکثر سرعت قابل­ تحمل

حداکثر سرعتی که لاستیک می‌تواند تحمل کند، با یک حرف از A تا Z بیان می‌شود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می­دهد هنگامی که تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۲۱۰کیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب می­بیند و یا ممکن است بترکد. برای اطلاع از میزان سرعت هریک از این حروف به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص سرعت R S T U H V Z
سرعت به KM/H ۱۷۰ ۱۸۰ ۱۹۰ ۲۰۰ ۲۱۰ ۲۴۰ ۲۴۰+

   د) تاریخ ساخت لاستیک

   کلیه لاستیک‌ها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند که با چهار رقم نشان داده می­شود. دو عدد اول نشان­دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیک هستند. برای مثال عدد “۱۲۰۴” نشان می‌دهد این لاستیک در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۴ میلادی تولید شده است. .    

 ه) ترکیبات سازنده تایر

 این بخش، مواد سازنده لاستیک را توضیح می‌دهد. مثال:TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2  STEEL یعنی رویه تایر مرکب از یک رویه پلی‌استری همراه دو لایه سیم فولادی است.

استاندارد تایر به شماره ۲-۱۰۹۳ از طریق پورتال سازمان ملی استاندارد به نشانی www.isiri.gov.ir قابل دستیابی می باشد.