به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان هرمزگان، حجت الاسلام محمد عبادی زاده پیش از ظهر امروز و همزمان با اولین روز ازهفته دولت در جمع مدیرکل، معاونان و روسای ادارات اداره کل استاندارد هرمزگان اظهار داشت: بایستی فرهنگ استاندارد در جامعه نهادینه شود تا مردم با کالاهای غیراستاندارد رفتار سلبی و منفی داشته باشند و از اینگونه کالاها استفاده نکنند و تولیدکنندگان هم خود را ملزم به رعایت استاندارد و استفاده از نشان استاندارد کنند.

وی افزود: مجموعه فاخر استاندارد دیده بان صادرات و واردات کشور و دیده بان بیدار همه حوزه‌هایی است که در کشور فعالیت دارند و شما باید مهرتایید کیفیت را بر امورات شان بزنید.

عبادی زاده خاطرنشان کرد: استاندارد حامی اصلی مصرف کنندگان است.

امام جمعه بندرعباس گفت: گاهی افراد سودجو بدنبال اغراض ومنافع شخصی خودشان هستند و معیارها، استانداردها، شاخصه ها و ضوابط تولید را نادیده می گیرند و اجناس تقلبی را به بازار وارد می‌کنند که اعتماد مردم به استاندارد و محصولاتی که مهر کیفیت استاندارد به آنها خورده است بانهادینه شدن فرهنگ استاندارد ، بازار آنها کساد می شود و مردم از آن کالاها استفاده نمی کنند.

وی بیان کرد: اما هنوز در جامعه در فرهنگ استاندارد آن گونه که باید و شاید این فرهنگ نهادینه نشده است تا مردم تفکیک کنند و کالاهای غیراستانداردکه مهر و نشان استاندارد ندارد را استفاده نکنند.

عبادی زاده گفت: این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد که از یک طرف استاندارد بایستی به صورت گسترده در تمام حوزه ها حضور داشته باشد واز آن طرف هم مردم این باور در آنها ایجاد شود که با کالاهای فاقد مهر استاندارد به گونه ای دیگر برخورد کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: هرمزگان دالان اصلی صادرات و واردات کشور است و بیش از ۶۰ درصد صادرات و واردات کشور از بندر شهید رجایی و سایر بنادر استان صورت می گیرد که این عدد و رقم نیاز به فعالیت وسیعی برای استاندارد استان ایجاد می کند و انتظارات در این حوزه محقق شده است.

وی اظهار داشت: می طلبد استاندارد فعالیت گسترده ای داشته باشد تا کالاهای صادراتی و وارداتی را مورد تایید قرار دهد.

عبادی زاده گفت: در گذشته هر جایی که شرایط حضور جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه ایجاد و فراهم می شد؛ حضور ابتدایی مان عالی بود. اما آرام آرام بازارهای کشورهای همسایه را از دست دادیم.

وی خاطرنشان کرد: رقبا از ما در کشورهای دیگر پیشی می گیرند و دلیل آن این بود که تجار و بازرگانان ایرانی چون کالاهایی را با استانداردهای روز دنیا صادر نمی کردیم و به لحاظ کیفیت بسته بندی و ظاهری مرغوبیت و مطلوبیت را نداشت که باعث شد بازار را کشورهای همسایه، از دست دهیم و رقبا جای مان را گرفتند.

امام جمعه بندرعباس گفت: حضور فعال سازمان ملی استاندارد و اداره کل استاندارد هرمزگان در مجموعه بخش های واردات و صادرات برای اعتباربخشی به بازار ایران در کشورهای منطقه حائز اهمیت است تا محصولاتی مطابق با معیارها و شاخص های استاندارد صادرشود.

وی افزود: صادرات توسط صادرکنندگان سودجو بدون توجه به استانداردهای بین المللی باعث شد بازارمان را در برخی بخش ها از دست دهیم.

 عبادی زاده خاطرنشان کرد: حضور استاندارد باعث می شود از اعتبار نظام جمهوری اسلامی ایران با صادرات کالاهای استاندارد دفاع شود.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان وظیفه اداره کل استاندارد هرمزگان را به دلیل قرار گرفتن در دالان و گلوگاه اصلی  صادرات و واردات کشور مهم خواند و گفت: اگر هر میزان سخت گیرانه تر و جدی تر با این مقولات برخورد شود، اعتبار نظام جمهوری اسلامی ایران و محصولات مان افزایش می یابد.

وی گفت: در داخل کشورهم مشکلاتی وجود دارد وفضایی ایجاد شده است که برخی محصولاتی که از مبادی غیررسمی و قاچاق وارد می شوند و اداره کل استاندارد هم نمی‌تواند برآنها نظارت کند.

عبادی زاده گفت: بخشی از آسیب‌هایی که به سلامت جامعه وارد می شود از طریق کالاهای قاچاق است که متولیان مربوطه بایستی چاره ای در این خصوص بیندیشند.

امام جمعه بندرعباس بیان کرد: هر میزان که نسبت به این مقوله بی تفاوت تر باشیم، کارمان سخت تر می شود که رسانه ها بایستی بررسی کنند که چند درصد از کالاهایی که در کشور وارد شده است؛ از مبادی رسمی و چه میزان به صورت غیررسمی به کشور وارد و توزیع شده است.

وی گفت: مردم از منظر سلامت و کیفیت کالاها نمی توانند ارزیابی لازم را داشته باشند و فقط استاندارد و دستگاه های متولی در این بخش وظیفه سنگینی دارند که بایستی چتر نظارتی استاندارد گسترده شود و هم اینکه فرهنگ سازی شود تا نگاه به استاندارد تغییر کند.

عبادی زاده خواستار حضور بیشتر رسانه ها، نخبگان، علما وائمه جمعه و جماعت جهت فرهنگ سازی بخش استانداردشد و تاکید کرد: شهروندان هم کالاهای فاقد نشان استاندارد را استفاده نکنند و استفاده از چنین کالاهایی را بایکوت و تحریم کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: در صورت تحقق این مهم،  تولیدکنندگان هم ملزم می‌شوند که نشان استاندارد را اخذ می کنند.

وی گفت: اگر مصرف کننده به نشان استاندارد توجه لازم نداشته باشد؛ آنگاه تولیدکننده برای اعتباربخشی به کالای خودش از نشان استاندارد استفاده می کند  و این زمانی اتفاق می‌افتد که فرهنگ اسناندارد در جامعه جاری و ساری شود.

عبادی زاده اظهارداشت: به عنوان دفاع از مردم که استادارد حق مردم است که بایستی به مردم هم ابلاغ و تفهیم شود؛ از استاندارد حمایت می کنم و مردم هم باید تکلیف‌شان را در مقابل استاندارد با استفاده از کالای استاندارد عمل کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با قدردانی از مدیرکل و کارکنان استاندارد هرمزگان گفت: در مقایسه با سایر استان ها استاندارد هرمزگان شرایط خیلی خوبی دارد.

وی برهم‌افزایی ظرفیت آزمایشگاه ها برای پشتیبانی از استاندارد تاکید کرد و افزود: با آزمایشگاه‌های تخصصی دانشگاه های استان می توان به یاری صادرات و واردات کشور آمد و بایستی از این ظرفیت زیرساختی استفاده کرد.

عبادی زاده خاطرنشان کرد: آمادگی جهت هرگونه حمایتی از استاندارد که در واقع حمایت ازخودمان، مردم،جامعه و نظام واعتباربخشی به نظام است را دارم.

گفتنی است در پایان این دیدار نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان به پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم» با هدف حمایت از کالای ایرانی در سالی که به فرمایش رهبرمعظم انقلاب به عنوان رونق تولید نامگذاری شده است؛ پیوست و از این پویش باخرسندی استقبال کرد.