به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان هرمزگان ، سرپرست معاونت استاندارد سازی و آموزش اداره کل استاندارد هرمزگان خلاصه استاندارد دستمال کاغذی را برای اطلاع عموم اعلام کرد.فریده اقبالی  ترویج فرهنگ استاندارد در جامعه را با اهمیت و ضروری دانست و گفت : اطلاع رسانی در خصوص  استاندارد های ملی به مردم در دستور کار این معاونت قرار دارد و با جدیت پیگیری و انجام می شود. وی در ادامه این گزارش استاندارد ملی به شماره ۶۲۷ مربوط به دستمال کاغذی را به شرح ذیل توضیح داد.

دستمال کاغذی مرغوب و مناسب به دستمال کاغذی گفته می‌شود که کرپ (چین خوردگی ریز) شده و با جذب آب بالا بوده و فاقد پرز، الیاف کلوخه (تجمع و گره خوردگی الیاف) شده و هرنوع پارگی و هرگونه جسم خارجی قابل رویت با چشم غیر مسلح باشد وچه در حالت خشک و چه در حالت خیس باید فاقد بو باشد و در صورت استفاده از اسانس در دستمال کاغذی های معطر، اسانس های مورد مصرف باید مورد تایید مراجع رسمی و ذیصلاح کشور باشد.

دستمال کاغذی استاندارد سالم ، فاقد پرز ، الیاف خرد شده ، سوراخ و اجسام خارجی است

ورق های دستمال کاغذی در بسته باید به صورت تا خورده دارای ابعاد یکسان باشند و به نحوی بسته بندی شوند که به آسانی و تک تک از بسته خارج شوند و تعداد ورق ها نباید کمتر از تعداد درج شده بروی بسته باشد و رنگ به کار رفته در ساخت دستمال‌های کاغذی باید از رنگ‌های مجاز و ثابت باشد.

حداقل ابعاد ورق های دستمال کاغذی متوسط و کوچک ۱۷۰ سانتی متر و اندازه بزرگ باید ۲۰۰ میلی متر باشد

تعداد ورق در بسته های مکعب مستطیل با هر اندازه باید ۱۰، ۵۰ ، ۱۰۰، ۱۵۰ ، ۲۰۰ ، ۲۵۰، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برگ دو یا چند لایه باشد و در صورت استفاده از بسته های غیر متعارف باید تعداد ورق طبق تعداد نوشته شده بروی بسته باشد.

بسته های مقوایی دستمال کاغذی باید از استحکام کافی برخوردار باشند و طی مراحل حمل و نقل ، شکل ظاهری خود را از دست ندهند.

اطلاعات زیر باید بصورت خوانا و پاک نشدنی برروی بسته دستمال کاغذی نوشته شود.

نام و نشانی کارخانه و نام تجاری تولید کننده

نام محصول

ابعاد ورق دستمال کاغذی

تعداد ورق دستمال کاغذی در بسته

تعدا لایه در هر ورق

شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاریخ تولید بصورت روز ماه سال

درج اندازه بزرگ – متوسط- کوچک

ذکر عبارت معطر برای دستمال کاغذی های معطر

اقبالی در پایان تاکید کرد در هنگام خرید دستمال کاغذی به نشانه گذاری پشت جعبه، ابعاد، علامت استاندارد و کد ده رقمی استاندارد آن توجه نموده و جهت تایید سلامت محصول می توانید کد ده رقمی درج شده در پایین علامت استاندارد را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک نموده و از استاندارد بودن محصول اطمینان حاصل نمایید.