مسواک ها بر حسب گروه اشخاص استفاده کننده ، کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان و همچنین بر حسب درجه سختی خیلی نرم، نرم ، متوسط و زبر طبقه بندی می شوند.

 وضع ظاهری کلیه سطوح مسواک ها باید صاف، تمیز، عاری از اضلاع و زوائد تیز و عواملی که باعث خراش مخاط دهان و دست می شوند باشد. مسواک ها نباید هیچ گونه مواد سمی در صورت استفاده صحیح از مسواک ها از خود آزاد نمایند.

۱٫مواد به کار رفته در برس مسواک باید از رشته های نایلونی باشد. برس باید بهداشتی و عاری از مزه و بوی نامطبوع بوده و در صورت رنگی بودن، رنگ آن ثابت و غیر مضر برای سلامتی باشد.

  1. رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد. مسواک های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.
  2. اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد. مسواک به طول دو سانتیمتر برای کودکان مناسب است.
  3. مدتی که باید از یک مسواک استفاده شود، بستگی به میزان تمیزی، محکمی و فرم رشته های مسواک دارد. تا وقتی که رشته های مسواک تمیز، محکم و صاف است. می توان از آن استفاده کرد. اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواک کند، معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از یک هفته فرسوده شود نشانه این است که فرد نادرست مسواک می زند.