• معرفی محصول

کاغذ توالت از خمیر الیاف سلولزی بکر و یا خمیر الیاف سلولزی بازیافتی و یا ترکیبی از این دو تشکیل شده و به رنگ سفید یا رنگ­های دیگر می­ باشد. کاغذ توالت باید کرپ شده و آجدار با جذب آب بالا بوده و فاقد الیاف کلوخه و هرگونه ماده خارجی قابل رؤیت با چشم غیرمسلح باشد.

 

  • موارد مصرف

دستمال توالت به عنوان یکی از محصولات مصرفی پرکاربرد در انواع یک لایه و چندلایه به­صورت رول و یا تاخورده (با یا بدون لوله میانی) وجود دارد و در سرویس­های بهداشتی منازل و اماکن عمومی استفاده می­شود.

  • استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با کاغذ توالت، استاندارد ملی ایران به شماره ۲۴۲۰ با عنوان “کاغذ توالت – ویژگی ‏ها و روش­های آزمون” است. هدف از تدوین این استاندارد، تعیین ویژگی‏ ها، نمونه برداری، روش­های آزمون، بسته بندی و نشانه گذاری کاغذ توالت است.

این استاندارد برای تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و به­ طور کلی عموم مردم قابل استفاده می­ باشد.

هم­چنین استاندارد مرتبط با ویژگی­های میکروبی کاغذ توالت، استاندارد ملی ایران به شماره ۴۷۷۸ با عنوان “میکروبیولوژی کاغذ بهداشتی- ویژگی­ها و روش­های آزمون” است.

چند مورد از ویژگی­های اجباری مهم درخصوص ویژگی‏های فیزیکی و شیمیایی کاغذ توالت در جدول زیر ذکر شده است.

 

 

 

 

 

 

جدول ۱: ویژگی‎های کاغذ توالت (فیزیک و شیمیایی)

 

ویژگی اهمیت
جرم در استاندارد دو رده جرم پایه برای ورق کاغذ توالت وجود دارد. جرم پایه برای دستمال یک لایه حداقل ۲۰ گرم بر مترمربع و دستمال چندلایه حداقل ۳۲ گرم بر مترمربع می­باشد. این بدین معناست که جرم بیش از این حد نشان­دهنده مرغوبیت بیشتر کاغذ توالت در جذب آب می­باشد.

 

مقاومت به کشش دستمال توالت باید در حالت خشک در هر دوجهت طولی و عرضی دارای مقاومت به کشش با حداقل مقدار تعیین شده در جدول استاندارد باشد.
زمان جذب در استاندارد میزان حداکثر جذب آب طی مدت زمان معین مشخص شده است بدین صورت که در بازه زمانی حداکثر ۱۰ ثانیه، مقدار ۰٫۰۲ میلی­لیتر آب را جذب کند.
رنگ رنگ­های مورد استفاده در کارخانجات سازنده کاغذ توالت باید دارای گواهینامه بهداشتی از کشور سازنده یا مراجع ذی­صلاح (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) بوده و دارای ثبات در برابر نور باشد.
بو کاغذ توالت چه در حالت خشک و چه در حالت خیس باید فاقد بوی نامطبوع باشد. در صورت استفاده از اسانس در کاغذ توالت معطر، اسانس­های مورد مصرف باید مورد تأیید مراجع رسمی و ذی­صلاح کشور باشد.
سطح خالی از الیاف میانگین سوراخ­های موجود در ۱۰ لایه کاغذ توالت، می­تواند ۳ عدد با قطر حداکثر ۳ میلی­متر باشد مشروط بر اینکه در هر لایه بیش از ۲ سوراخ با حداکثر قطر یاد شده وجود نداشته باشد.
لکه و تراشه میانگین لکه و تراشه موجود در ۱۰ لایه کاغذ، می­تواند ۵ لکه یا تراشه با سطح حداکثر یک میلی­متر مربع باشد مشروط بر اینکه در هر لایه بیش از ۵ لکه یا تراشه با سطح یک میلی­متر مربع وجود نداشته باشد.
پرفوراژ کاغذهای توالت باید براحتی و تک تک و از محل پرفوراژ از هم جدا شوند و جداشدن ورق­های کاغذ توالت باید به­سبب پرفوراژ و در طول خط پرفوراژ باشد. کاغذهای توالت که پرفوراژ ندارند باید در دستگاه­های مخصوصی که تیغه دارند قرار بگیرند تا به اندازه دلخواه مصرف کننده جدا شوند.
طول و تعداد ورق طول رول کاغذ توالت و تعداد ورق باید حداقل برابر با مقدار اظهار شده ( درج شده بر روی بسته) باشد.
نشانه­گذاری بر روی بسته کاغذ توالت باید اطلاعات نشانه ­گذاری بطور خوانا و پاک نشدنی نوشته شود. اطلاعات عبارتند از: نام و نشانی یا نام تجارتی و نشانی کارخانه- نام محصول- میانگین جرم رول­ها- ابعاد هر ورق- تعداد ورق کاغذ توالت- در صورت معطر بودن کاغد توالت، ذکر عبارت “کاغذ توالت معطر”- نام کشور سازنده- تعداد رول یا بسته- رنگ کاغذ توالت در صورت کدر بودن لفاف- ذکر عبارت “کاغذ توالت سبک و حجیم” در یک سطح مستطیلی با ابعاد حداقل ۳٫۵ سانتی­متر در ۲ سانتی­متر در صورت حجیم بودن کاغذ توالت

  • اهمیت استفاده از دستمال توالت استاندارد

همان‏طور که پیش از این ذکر شد کاغذ توالت یکی از محصولات مصرفی پرکاربرد بشر در زندگی می­ باشد و استاندارد بودن این محصول دارای اهمیت ویژه می باشد. دارا بودن کیفیت مورد قبول در ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی دستمال هم­چون جرم مناسب، مقاومت به کشش خوب، زمان جذب قابل قبول و موارد دیگر و مورد قبول بودن این محصول در آزمون­های میکروبی مطابق با استاندارد ملی ۴۷۷۸  باعث شده است که کنترل کیفیت این کالا، در واحدهای تولیدی ضروری و حائز اهمیت باشد.